Potraviny roku 2017


Počuli ste už o "food" trenodch 2017? Podľa odborníkov v stravovaní stoja nasledujúce potraviny za vyskúšanie či zaradenie do jedálnička.

1. Morské riasy - vďaka ich bohatému obsahu vitamínov a živín sa stali novým trendom, na trhu nájdete olej z morských rias, omáčky, čipsy. Odporúčajú sa najmä vegetariánom a vegánom.

2. Zlaté mlieka - alebo "golden milk" či "golden latte" sa pripravujú z rastlinného mlieka a kokosového oleja, kurkumy, zázvoru, čierneho korenia, škorice alebo medu. Majú vysoké protizápalové účinky.

3. Rastlinné burgery - sú chuťovo výborné aj výživné. Existuje množstvo variácií, jednoducho do nich zakomponujete zeleninu a spravíte tak zdravšiu verziu klasických burgerov.

Recept na šošovicové karbonátky tu

4. Jackfruit - nikdy som ho nejedla, ale internet "v zahraničí" je receptami s jackfruitom úplne zaplavený. Má nízky obsah cukru a veľa bielkovín.

5. Zvláštne druhy obilnín - o quinoe ste už určite počuli, no dnes sú "v móde" ešte zvláštnejšie druhy obilnín - teff alebo farro. Skúšali ste ich už?

6. Rôzne druhy cestovín - quinoové, cuketové, cícerové, môžu byť vhodné najmä pre celiatikov ako náhrada pšeničných cestovín.

7. Kokosová múka, kokosový olej, kokosové maslo - sú úplne na vzostupe, používajú sa nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetike. Využívajú sa aj v ajurvéde.

Vyššie uvedené potraviny určite stoja za vyskúšanie, sama mám niektoré z nich rada, no myslím si, že by sme nemali zabúdať ani na naše veľmi výživné, chutné a zdravé lokálne potraviny. Čo poviete na naše pšeno, pohánku, vlašské orechy, jahody, tekvicové semienka alebo takú výbornú červenú repu?

Za fotky ďakujem MNcinematographer


Najnovšie