Potraviny roku 2017

January 11, 2017

 

 

Počuli ste už o "food" trenodch 2017? 
Podľa odborníkov v stravovaní stoja nasledujúce potraviny za vyskúšanie či zaradenie do jedálnička.

 

 

 

1. Morské riasy - vďaka ich bohatému obsahu vitamínov a živín sa stali novým trendom, na trhu nájdete olej  z morských rias, omáčky, čipsy. Odporúčajú sa najmä vegetariánom a vegánom. 


2. Zlaté mlieka - alebo "golden milk" či "golden latte" sa pripravujú z rastlinného mlieka a kokosového oleja, kurkumy, zázvoru, čierneho korenia, škorice alebo medu. Majú vysoké protizápalové účinky. 


3. Rastlinné burgery - sú chuťovo výborné aj výživné. Existuje množstvo variácií, jednoducho do nich zakomponujete zeleninu a spravíte tak zdravšiu verziu klasických burgerov. 

 

 

 Recept na šošovicové karbonátky tu

 

4. Jackfruit - nikdy som ho nejedla, ale internet "v zahraničí" je receptami s jackfruitom úplne zaplavený. Má nízky obsah cukru a veľa bielkovín. 


5. Zvláštne druhy obilnín - o quinoe ste už určite počuli, no dnes sú "v móde" ešte zvláštnejšie druhy obilnín - teff alebo farro. Skúšali ste ich už? 


6. Rôzne druhy cestovín - quinoové, cuketové, cícerové, môžu byť vhodné najmä pre celiatikov ako náhrada pšeničných cestovín. 


7. Kokosová múka, kokosový olej, kokosové maslo - sú úplne na vzostupe, používajú sa nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetike. Využívajú sa aj v ajurvéde. 

 

Vyššie uvedené potraviny určite stoja za vyskúšanie, sama mám niektoré z nich rada, no myslím si, že by sme nemali zabúdať ani na naše veľmi výživné, chutné a zdravé lokálne potraviny. Čo poviete na naše pšeno, pohánku, vlašské orechy, jahody, tekvicové semienka alebo takú výbornú červenú repu? 

 

 Za fotky ďakujem MNcinematographer

 

Please reload

Najnovšie

December 21, 2017

September 23, 2017

January 11, 2017

July 1, 2016

Please reload

  • Black Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now